info.vzayemodiya@gmail.com
+38 (067) 393-80-65

Ефективне управління стресом

Відомо близько 200 способів психологічного захисту, але все це різноманіття можна об'єднати в чотири системи.

Перша система психологічного захисту - інтелектуальна переробка.

Мається на увазі, що людина виробляє свідомий аналіз ситуації, що призводить до дій, спрямованих на захист психіки. Сенс цих дій - змінити або ліквідувати причину, умови, саму ситуацію, щоб вона перестала бути психотравмуючої. Дана система захисту контролюється свідомою частиною особистості і працює на її рівні. По ефективності цей захист найнадійніший.

Друга система - відволікає діяльності.

Людина змінює свій спосіб життя з метою відволікання від несприятливої ситуації, з'являються різні захоплення, хобі. Можливий варіант «відходу в роботу». Даний механізм захисту дає тимчасове полегшення психіці, надалі можливе повторення актуалізації психотравмуючої ситуації. Полегшуючий ефект від дії даної системи тимчасовий, так як вогнище неблагополуччя зберігається.

Третя система - витіснення.

У результаті діяльності цієї даної системи людина просто забуває, не тримає в пам'яті обставини і зміст психотравми. Механізм діє на несвідомому рівні. Ефективність данної системи - низька. Переживання просто відсунуто в часі, але в психіці залишається, тому в будь-який момент може стати актуальним. Залишаючись на несвідомому рівні, психотравма може впливати на поведінку людини. За допомогою такого механізму відбувається формування фобій (страхів).

Психотравмуючі ситуації, що відбуваються в ранні періоди розвитку людини, позначаються на формуванні особистості. Людина, у якої переважає данний психологічний захист характеризується невротичними зривами, припиненням розпочатих дій, суперечливими судженнями, зривом контролю над своїми вчинками і діями.

Четверта система психологічного захисту «відхід у хворобу».

Остання система працює виключно на біологічному рівні. У разі активного використання даної системи людина захворює на соматичному (тілесному) рівні: інфаркт, інсульт, гіпертонія, бронхіальна астма, цукровий діабет, виразковий коліт, псоріаз, хвороби щитовидної залози та багато іншого. Ці захворювання є психосоматичними, це означає, що в основі цього захворювання - психологічна складова. По ефективності ця система є захистом тільки умовно. Психотравматична ситуація не змінюється, а її актуальність слабшає за рахунок хвороби, тобто на перший план висуваються проблеми, пов'язані з відновленням соматичного (тілесного) здоров'я.

Як видно з наведеного опису - найбільш ефективними способами психологічного захисту є інтелектуалізація і, якоюсь мірою, заміщення . Свідоме включення системи психологічного захисту практично неможливо, так як формування способів психологічного захисту відбувається в ранньому дитинстві і в дорослому житті ми ними користується несвідомо. Для того щоб вийти на ефективний спосіб функціонування психологічних захистів необхідна допомога спеціаліста ( психолога).

Для боротьби зі стресом важливо знати одну річ: існують екстрені та результативні способи для ослаблення стресової дії: фізичні вправи і релаксація.

Стрес може серйозно підірвати здоров'я. Не роздумуючи , необхідно звернутися до лікаря або психолога , якщо при нервовому напруженні у вас виникають такі симптоми, як:
• прискорений пульс;
• напади запаморочення;
• сильні головні болі;
• хронічні болі в спині і шиї;
• безпричинна тривога;
• депресія.

Коли в кабінеті психолога ми розмірковуємо про якусь ситуацію, ми намагаємося вирішити, як будемо чинити в тій чи іншій ситуації.

 

автор: Ірина Куратченко

Наші фахівці: