info.vzayemodiya@gmail.com
+38 (067) 393-80-65

Що таке стрес?

Коли мова заходить про стрес ми, найчастіше, маємо на увазі дистрес, тоді, коли є негативні наслідки. Наші реакції на зовнішні подразники можуть бути на фізіологічному, психологічному та поведінковому рівні. Що ж відбувається з нами, коли стикаємося зі стресом? Організм посилає свій внутрішній SOS, зміни, які відбуваються в цей момент в організмі, спрямовані на те, щоб впоратися з виниклою проблемою.

Первинна відповідь на стрес:
• тіло звільняє запасене паливо (цукор і жири) для швидкого забезпечення енергією;
• дихання прискорюється, щоб наситити кров киснем;
• м'язи напружуються, що б бути готовими до дій.

Наступний етап - організм починає чинити опір стресу:
• механізм згортання крові активізується для запобігання сильної кровотечі;
• почуття загострюються (слух стає більш чітким, зіниці розширюються, нюх стає гостріше) для того щоб бути насторожі;
• серцевий ритм і тиск крові посилюються, щоб забезпечити більший приплив крові до м'язів.

Такий стан дозволяє організму впоратися з потенційними небезпеками, однак організм не може підтримувати такий рівень настороженості нескінченно.

Настає третя стадія - стадія виснаження.

Стресори не надто ввічливі з нами. Американські психологи опублікували перелік ситуацій, які призводять до сильних переживань. Вони розташовані за зменшенням важливості і, відповідно, інтенсивності викликання ними стресу.

Життєві події / Рейтинг
Смерть чоловіка - 100
Розлучення - 73
Розлука з чоловіком - 65
Тюремне ув'язнення - 63
Смерть близького родича - 63
Травма або хвороба - 53
Вступ до шлюбу - 50
Звільнення з роботи - 47
Примирення з чоловіком - 45
Вихід на пенсію - 45
Зміна стану здоров'я члена сім'ї - 44

Список подій значно довший. Психологи стверджують, що ймовірність захворіти залежить від того, яка сума балів подій, що відбулися з вами на протязі останніх двох років: якщо ви набрали більше 300 - ця ймовірність досягає 80%. Поява іншого стресора не означає зникнення старого, вони накладаються один на одного. Накопичувальний ефект незначних стресорів може призвести до значного розладу. Опір організму поступово падає, а джерела стресу продовжують свою дію, що призводить до виснаження. На цьому рубежі здатність витягти зі стресу позитивні ефекти вичерпується, і з'являються ознаки тривожного розладу.

Ефективне управління стресом складається з двох компонентів:
1. попередження стресу
2. розробка стратегії позбавлення.

Розглянемо перший компонент. Перш за все, необхідна достатня інформація про можливість настання стресових ситуацій. Потрібно продумати, як попередити конкретні життєві небезпеки, щоб не виникла очікувана критична ситуація, або спробувати знайти способи її пом'якшення. Не можна робити передчасні поспішні висновки, або приймати рішення зопалу, може нервозності, до того як очікувані події почалися. Потрібно пам'ятати, що велику частину ситуацій, які викликають стрес, ми здатні вирішити самі, не вдаючись до допомоги фахівців.

Дуже важливо мати достатній запас енергії і сили волі для вирішення складних ситуацій - це одна з головних умов активної опірності стресу. Необхідно зрозуміти і прийняти, що серйозні зміни, в тому числі й негативні, - невід'ємна частина життя, і пам'ятати, що стресогенні життєві ситуації швидше і краще опановують ті, хто вміє використовувати методи релаксації.

Активний спосіб життя сприяє створенню в організмі захисного фону проти стресу, покращуючи тим самим діяльність адаптаційних організмів.

 

автор: Ірина Куратченко

Наші фахівці: